Ezgi Mola Altın Portakal kısa metraj heyetinde

59. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nin Ulusal Belgesel ve Kısa Metraj Sinema Yarışması’nda yarışacak imaller açıklandı. Doç. Dr. Ahmet Gürata, Senem Erdine ile Engin Palabıyık’tan oluşan seçici heyet bu yıl Belgesel Sinema Müsabakası için 10, Kısa Metraj Sinema Yarışı için 12 sineması seçti. Ezgi Mola Kısa Metraj Sinema Yarışı heyetinde yer alacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 1-8 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nin Ulusal Belgesel ve Kısa Metraj Sinema Müsabakası’nda yarışacak imaller açıklandı.

Doç. Dr. Ahmet Gürata, Senem Erdine ile Engin Palabıyık’tan oluşan seçici heyet bu yıl Belgesel Sinema Müsabakası için 10, Kısa Metraj Sinema Yarışı için 12 sineması seçti.

Seçilen sinemaları kıymetlendirecek Ulusal Belgesel Sinema Müsabakası ana heyet üyelerini yönetmen-senarist Ceylan Özgün Özçelik, belgesel sinema direktörü Elif Ergezen ve belgesel sinemacı Hilmi Etikan oluştururken, Ulusal Kısa Metraj Sinema Müsabakası heyeti ise oyuncu Ezgi Mola, sinema yazarı-senarist-yönetmen Melikşah Altuntaş ve yönetmen- senarist Nazlı Elif Durlu’dan oluşuyor.

 ULUSAL BELGESEL SİNEMA YARIŞI’NDA 10 SİNEMA YARIŞACAK 

Her yıl olduğu üzere bu yıl da yılın en yeni belgesellerini bir ortaya getirecek Ulusal Belgesel Sinema Yarışması’na 52 başvuru arasından 10 film seçildi. Mümin Barış’ın yönettiği “23 Sentlik Asker”; Somnur Vardar’ın yönettiği “Boşlukta”; Ekin İlkbağ ve İdil Akkuş’un birlikte yönettikleri “Düet”; Pınar Fontini’nin yönettiği “Filmin İsmi Ne?”; Murat Erün’ün yönettiği “Hatice”; Mert Erez’in yönettiği “Iska”; Metin Dağ’ın yönettiği “KAF KAF”; Berna Gençalp’in yönettiği “Kim Mihri”, Hazar Uyar’ın yönettiği “Plaza Köylüleri” ve Behçet Güleryüz’ün yönettiği “Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı” bu yıl Ulusal Belgesel Sinema Yarışı’nda Altın Portakal için yarışacak sinemaları oluşturuyor.

Ulusal Belgesel Sinema Müsabakası’nda 50 bin TL bedelindeki En Âlâ Sinema Mükafatı ve 20 bin TL pahasındaki Heyet Özel Ödülü’nün sahiplerini belirleyecek jüriyi, kısa ve uzun metraj sinemaları Berlinale, SXSW, RIDM, São Paulo, DOKUFEST, Londra, Ann Arbor, Sitges dahil yüzden fazla milletlerarası şenlikte gösterilen, “Cadı Üçlemesi” isimli projesiyle Berlin Medienboard konuk sanatçı programına ve San Francisco SFFILM programına seçilen, hibrid belgeseli “Hiçbir Şey Olağan Değil”in post yapımı devam eden yönetmen-senarist Ceylan Özgün Özçelik; “Şairin Ölümü” ve “Elif” belgeselleriyle tanınan, direktörlüğün yanında birçok belgesel sinemanın kurgusuna imza atan, şenliklerde belgesel müracaat konseylerinde misyon alan ve son 15 yıldır çocuklarla ideoloji sinema atölyeleri yapan belgesel direktörü Elif Ergezen; İFSAK ve TÜRSAK başta olmak üzere kıymetli kurumlarda sinema üniteleri oluşturan, DİSK Foto Sinema Merkezi’ni kurduktan sonra uzun yıllar yöneticiliğini yapan, Belgesel Sinemacılar Birliği idare heyeti üyesi, farklı üniversitelerde dersler veren, programını yaptığı eğitim seminerleriyle sinema kültürünün gelişimine katkı sunan, ulusal ve milletlerarası sinema şenlikleri düzenleyen ve heyet olarak yer alan birçok belgesel sinema yöneten Hilmi Etikan oluşturuyor.

EZGI MOLA, MELIKŞAH ALTUNTAŞ VE NAZLI ELIF DURLU DEĞERLENDIRECEK

Ulusal Kısa Metraj Sinema Yarışması’nda gelen 167 başvuru arasından 12 film seçildi. Yılmaz Özdil’in yönettiği “Aforoz”; Barış Kefeli ve Nükhet Taneri’nin birlikte yönettikleri “Ben Tek Siz Hepiniz”; Kasım Ördek’in yönettiği “Birlikte, Yalnız”; Yağmur Mısırlıoğlu’nun yönettiği “Bugün Değil”; Özgürcan Uzunyaşa’nın yönettiği “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada”; Esme Madra’nın yönettiği “Fırtına”; Benhür Bolhava’nın yönettiği “Koyun”; Emre Birişmen’in yönettiği “Kule”; Turan Haste’nin yönettiği “Rutubet”; Charles Buyruk Richards’ın yönettiği “Suriyeli Kozmonot”; Deniz Telek’in yönettiği “Suyu Bulandıran Kız” ile R. Hakan Arslan ve Kerem Yükseloğlu’nun yönettikleri “Tek Yön” şenlikte Kısa Metraj Sinema Yarışı’na seçilen sinemaları oluşturuyor.

“Hırsız Polis” dizisi ve “Hayatımın Kadınısın” sinemalarıyla geniş kitlelerce tanınan, “Arkadaşım Hoşgeldin”, “Kocan Kadar Konuş”, “Maide’nin Altın Günü” ve “Organize İşler Sazan Sarmalı” üzere başarılı televizyon ve sinema üretimlerinde başrol oynayan, tiyatro sahnesinde son olarak “Alice Müzikali”nde Kraliçe’ye hayat veren oyuncu Ezgi Mola; on beş yılı Bant Mag. mecmuasında olmak üzere pek çok mecmua ve gazete için sinema müellifliği ve editörlük yapan, televizyon dizi, program ve web serilerinde müellif ve editör olarak misyon alan, 2012 yılında birinci uzun metraj sineması “Görünmeyenler”i yöneten, iki yıl evvel vizyona giren “Biz Böyleyiz” sinemasının ortak senaristlerinden, sinema yazarı-senarist-yönetmen Melikşah Altuntaş; senaristliğini ve direktörlüğünü üstlendiği kısa sinemaları “Güven Bana”, “Sonra”, “Düldül” ve “Bülbül” ile yurtiçi ve yurtdışı şenliklerde mükafatlar alan, “Unutma Beni İstanbul” projesinde yer alan Hany Abu Assad yönetmenliğindeki “Almost”un senaryosunu yazan, dünyadaki birinci gösterimini Tallinn Black Nights Sinema Festivali’nde yapan birinci uzun metraj sineması “Zuhal”, Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nde En İyi Bayan Oyuncu, İstanbul Sinema Şenliği’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Sinema, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu mükafatlarına layık görülen yönetmen-senarist Nazlı Elif Durlu, Ulusal Kısa Metraj Sinema Müsabakası’nda 20 bin TL bedelindeki En Âlâ Sinema ve 10 bin TL pahasındaki Heyet Özel Ödülü’nü kazanacak sinemaları belirleyecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nin idari yöneticiliğini Cansel Tuncer, direktörlüğünü Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat direktörlüğünü Başak Emre, Antalya Sinema Forum yöneticiliğini ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

59. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali

1-8 Ekim 2022

ULUSAL BELGESEL SİNEMA MÜSABAKASI ADAYLARI

23 Sentlik Asker / Mümin Barış

Boşlukta / Somnur Vardar

Düet / Ekin İlkbağ & idil Akkuş

Filmin İsmi Ne? / Pınar Fontini

Hatice / Murat Erün

Iska / Mert Erez

KAF KAF / Metin Dağ

Kim Mihri / Berna Gençalp

Plaza Köylüleri / Hazar Uyar

Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı / Behçet Güleryüz

ULUSAL KISA METRAJ SİNEMA YARIŞI ADAYLARI

Aforoz / Yılmaz Özdil

Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli & Nükhet Taneri

Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek

Bugün Değil / Yağmur Mısırlıoğlu

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada / Özgürcan Uzunyaşa

Fırtına / Esme Madra

Koyun / Benhür Bolhava

Kule / Emre Birişmen

Rutubet / Turan Haste

Suriyeli Kozmonot / Charles Buyruk Richards

Suyu Bulandıran Kız / Deniz Telek

Tek Taraf / R. Hakan Arslan & Kerem Yükseloğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.